Bursa Doğalgaz Tesisatı

5 Şubat 2022by admin0

Doğalgazdan güvenli bir halde yararlanmak için mutlaka işinde uzman ve tecrübeli firmalar ile çalışmalıdır. Döşenecek tesisat ne olursa olsun projeye uygun olmalıdır. Tesisatın tüm ayarlamaları ve parçaları eksizsiz şekilde yapılmalıdır. TS ve TS EN standartlarına uygun parçalar kullanılmalıdır. Kurulum aşamasında ihtiyaç duyulan malzemeler şöyledir;

 • Gaz Vanası
 • Flex Hortum
 • PPRC Boru
 • Bağlantı Kelepçeleri
 • Hortum Bağlantı Rekorları
 • TE Bağlantı Rakorları
 • KAS-Tak Daire İçi Tesisat Hortumları
 • Hortum Kanalları ve Ek parçalar
 • Basınç Regülatörü
 • Kombi ve Isıtma Cihazları , vb.

Gaz Vanası: Gaz vanaları, doğalgaz tesisatında gazın geçişini kapatmak ve açmak için kullanılır. Bu vanalar gelişmiş teknoloji ile akış halindeki basıncı ve akışın hızını düzenleyebilir.

Flex Hortum: Flex hortumlar, dayanıklı, paslanmaz çelik ve esnek malzemelerden üretilen sızdırmaz ürünlerdir. Doğalgaz tesisatlarında kullanılan flex hortumlar, dayanıklılık ve sızdırmazlık açısından oldukça mühim bir değere haizdir ve kullanım sağlığı açısından oldukca önemlidir.

PPRC Borular: PPRC boruları, 3 farklı hammaddeden üretilmektedir ve bundan dolayı sıcak – soğuk su, içme suyu ve sıvı dağıtım tesisatları benzer biçimde değişik sistemlerde kullanılmaktadır. PPRC Borularının tercih sebepleri ise;

 • Hafifçe ve pürüzsüz bir yüzeye haiz olması
 • Sıvı geçişinin sağlandığı alanın kaygan olması
 • Kireçleme ve paslanmaya karşı dayanıklı olması
 • Öteki borulara göre oldukça hijyenik olması
 • Montajının ve kullanımının kolay olması

Bağlantı Kelepçesi: Bağlantı kelepçeleri “P Kelepçe” yada “Takviyeli Kelepçe” olarak da bilinmektedir. Bağlantı kelepçeleri boruların sabitlenmesi ve tesisatın sağlamlığını dengelemesi için kullanılmaktadır.

Hortum Bağlantı Rekorları: Bağlantı Rekorları, kurulan tesisatın doğru ve tertipli bir halde emek vermesi için parçaları birbirine bağlayan elemanlardır. Bu Bağlantı Rekorları eğer doğru ve uygun seçilirse kullanıldığı sistemin güvenliğini oldukça çok artırmaktadır.

Te Bağlantı Rekorları: Kurulacak sistemlerde, borular uzun bir hat süresince ilerliyorsa tesisatın bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için kullanılan bağlantı elemanlarına TE Bağlantı Rekoru denir. Te Bağlantı Rekorları boruları ve flexleri birbirine geçirmek için kullanılır.

Daire İçi Tesisat Hortumları: Kullanılacak doğalgazı dairelere ve kullanım alanlarına dağıtmak için tesisatlarda kullanılan hortumlardır. Bu hortumlar kullanım güvenliği ve sağlığı açısından, Avrupa Standartlarına uygun olarak üretilmelidir.

Hortum Kanalları ve Ek parçalar: Hortum kanalları sistemin kıvrımlı alanlarında kullanılmak için üretilmiştir ve sistemin daha kullanışlı olmasını sağlar. Hortum kanalları kullanılacağı bölgelere göre isimlendirilir. Hortum kanalları ve ek parçaları şöyledir;

 • L Köşe Hortum Kanalı
 • Dış Köşe Hortum Kanalı
 • İç Köşe Hortum Kanalı
 • Duvar Geçiş Kapağı
 • Körük
 • Kanal Geçiş Kapakları
 • Sayaç Kapama
 • TE Kapama
 • Açılı Dış Köşe
 • Açılı İç Köşe
 • Duvar Geçiş Kılıfı

Basınç Regülatörü: Tesisatlarda ortaya çıkan basıncın kontrol edilmesi için basınç regülatörü yada kontrol vanası kullanılmaktadır. Regülatörler, kontrol vanalarına nazaran daha uygun fiyatlı ve daha küçük boyutlarda malzemelerdir. Bundan dolayı daire içi tesisatlarında rahatça kullanılmaktadır. Kontrol vanaları ise maliyet olarak daha pahalı ve boyut olarak daha büyüktür. Regülatörler, kolay uygulamalar için tercih edilir. Kontrol vanaları ise kompleks uygulamalar için idealdir.

Kombi ve Isıtma Cihazları: Bu cihazlar kurulan sistemin kullanıma geçmesi için lüzumlu olan malzemelerdir. Kombi cihazları daire içinde doğalgaz kullanımını sağlarken, ısıtma cihazları ise sıcak suyun kullanımına yönelik cihazlardır.

Doğalgaz Tesisatlarının Döşenmesi

Doğalgaz tesisatı projelendirme sonrasında ilk olarak vana ve borular için geçiş alanları planlanır. Duvarların delineceği alanlar projeye nazaran delindikten sonrasında, daha ilkin ölçüleri alınan borular ve kelepçeler sabitlenir. Daha sonra eğer doğalgaz enerji sistemi olarak kullanılacaksa, doğalgazı yakmaya yarayan cihazlar yerleştirilir ve son olarak bağlantıların güvenliği kontrol edilir.

Daire İçi Doğalgaz Tesisatı

Daire içi doğalgaz tesisatı evlerde kullanım kolaylığı ve çevre dostu olması sebebiyle oldukça oldukca tercih edilmektedir. En mühim kullanım amacı ise sıcak su ve ısınma imkanını sunmasıdır. Evlerimizde kullandığımız doğalgaz, daire içi doğalgaz tesisatı ile bina kapısından ana vana aracılığı ile ocak ve ısıtıcı benzer biçimde birçok cihaza ulaşır. Daire içi doğalgaz tesisatlarında borular dairelerin içine projeye uygun, planlı ve göz yormayacak şekilde döşenmelidir. Kullanıma başlamadan ilkin ise aboneler ruhsat ve üyeliklerini gerçekleştirmiş olmalıdır.

Daire İçi Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Malzemeler

 1. Ana Kesme Vanası
 2. Gaz Dağıtım Borusu
 3. Sayaç Bağlantı Hattı
 4. Cihaz Bağlantı Hattı
 5. Kolon Borusu
 6. Tüketim Hattı
 7. Atık Gaz Sistemleri
 8. Ayrım Hattı

Doğalgaz Tesisatının Aşamaları

Proje Aşaması: Doğalgaz tesisatlarının ilk aşaması proje aşamasıdır. Bu aşamada tesisatın döşeneceği alanda keşif yapılır ve belirli alanlar işaretlenir. Mühendis tarafından hazırlanan proje ile tesisat döşeme aşamasına başlanır.

Döşeme Aşaması: Proje aşamasından sonra, tesisatın güvenli ve emniyetli şekilde döşeme işlemi başlar. Döşeme esnasında yukarıda bahsedilen malzemeler ile döşeme işlemi gerçekleştirilir. Projeye uygun adımlarla döşenen döşem, mühendisin (gaz dağıtım) kontrolünde denetlenip, onaylanması ile kullanıma açılır.

Doğalgaz Borularının Döşenmesinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Kullanım kolaylığı açısından oldukça çok tercih edilen doğalgaz sistemleri, kullanırken ve yaptırırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir enerji sistemidir. Doğalgaz tesisatında başlıca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlar;

Boru hatları kolay ulaşılabilir olmalı, gerektiği durumlarda kolayca müdahale edilebilmelidir.
Bağlantı ve kesişme alanları macun, keten, teflon bant ve ilaç (gaz dağıtım şirketi hangisine izin veriyor ise) kaplanmalıdır.
Ana gaz borusu ve ana kapama vanası darbe almayacak şekilde monte edilmiş olmalıdır.
Tesisatta kullanılan vana küresel vana olmalıdır.
Çelik hammaddeler ile meydana getirilen gaz taşıyıcı borular, bir çekince anında kolay ulaşılabilir olmalıdır.
Kullanılan borular Bağlantı Kelepçeleriyle sabitlenmelidir.
Borular paslanmalara dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
Ihtimaller içinde bir tehlikeyi engellemek için doğalgaz tesisatı, elektrik tesisatından uzağa döşenmelidir.
Doğalgaz tesisatları ne olursa olsun dağıtıcı firmanın yönetmeliğine uygun şekilde döşenmelidir.

Doğalgaz Sayaç Montajı

Doğalgaz sayaçlarında esnek bağlantılı ürünler kullanılarak, sayaç bağlantılarından oluşan gerilme önlenmelidir.
Ihtimaller içinde bir çekince anı için TS EN 331 standartlarına uygun Gaz Kesme Vanası konulmalı ve averaj 150 – 220 santimetre (gaz dağıtım firmasının belirttiği yükseklik dahilinde) yüksekliğe monte edilmelidir.
Monte edilen sayaçlar duvardan ve döşemeden 2 santimetre boşluk bırakılarak konsollar ile montelenmelidir.

Doğalgaz Tesisatı Döşeme Fiyatları

Doğalgaz tesisatları döşenecek alana ve plana nazaran fiyat değişikliği göstermektedir. Birçok şirket döşeme için değişik fiyatlar üstünden ilerler fakat burada mühim olan fiyatın uygunluğu değil, kullanılan malzemenin kalitesi ve icra eden firmanın alanında uzman olmasıdır. Doğalgaz tesisatı döşeme tutarları, pek oldukca etkene nazaran değişim göstermektedir. Bu yazımızda doğalgaz tesisatı nasıl yapılır adımlarını öğrendiniz. Blog sayfamızdaki öteki makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DOKUN ARA